Budowa systemem gospodarczym

Określenie budowy systemem gospodarczym przewija się przez najczęściej przez fora budowalne i poradniki. Nie jest to przecież wyspecjalizowana technologia, metodyka czy sposób, chociaż zawiera słowo “system”. W chwili obecnej metodą tą określa się samodzielne angażowanie przez inwestora ekip, odpowiedzialnych za poszczególne etapy budowy. Często pokazuje życie, że taka droga podjęta przez inwestora obarczona jest dużym ryzykiem popełnienia błędów, o ile inwestor nie posiada solidnej wiedzy i doświadczenia budowlanego. Metoda ta wydaje się najtańsza, choć w rzeczywistości ostateczny koszt bywa wyższy od planowanego. Często pozorna oszczędność na tańszym materiale czy ekipie mści się, powodując poważne i kosztowne problemy.

Niemniej jednak budowa systemem gospodarczym, o ile inwestor ma czas i godzi się na dłuższy czas trwania całej budowy jest rozsądnym rozwiązaniem. Jeżeli inwestor podpisuje umowę na całościowe wykonanie budowy i wykończenia wnętrza budynku oraz ogrodu, ogrodzenia, utwardzeń itp. to nie widzi często całego proacu jak przebiega, co i jak jest wykonywane. Oczywiście nie jest to koniecznie i jest zrozumiałe. Często jednak inwestor w czasie trwania budowy chce mieć wpływ na każdy element czy etap prac. Jechać do sklepu budowlanego kupić podstawowe elementy wyposażenia (np. kontakty elektryczne) czy poradzić się innych osób niż już zakontraktowani wykonawcy na budowie.

Znaczenie określenia “systemem gospodarczym” w okresie ostatnich lat zmieniło się trochę. Wiele osób, głównie mieszkańców prowincji pamięta czasy gdy ludzie samodzielnie wyknywali pustaki na swoją budowę, czy kupowało od osób wykujących na włąsnych podwórzach takie pustaki – najczęsciej szlakowe chociaż można było spotkać keramzytowe. Wystarczyło “zdobyć” szlakę (lub keramzyt), pył, cement, piach i woda…. i osprzęt w postaci stołu wibrującego, betoniarka i produckaj materiału na dom szła pełną parą. Czy to były pustaki szlakowe czy betonowe (bez szlaki / keramzytu) w ciągu kliku czy kilkanstu dni można było wykonać materiał na dom w sposób… gospodarczy.

Technologia budowy domów zmieniła się w ostatnich latach znacznie i z ścian trójwarstwowych (pustak, izolacja – wcześniej zostawiano jeszcze pustkę powietrzną, cegła zewnętrzna) zamieniono głównie na dwuwarstowe (pustak i izolacja zewnętrzna).

Jeżeli ktos w chwili obecenj myśli o budowie domu w systemie gospodarczym powienien uzbroić się w cierpliwość i chęci takiej pracy… czyli bycia managerem swojego placu budowy – zarządzania zarówno pracami, robotami, ludzmi, negocjacjach i wielu dni spędzonych na edukacji i szukaniu informacji.. co, gdzie i za ile można kupić i dlaczego… a efekt i cel jest jeden – własny dom, który zbudowaliśmy świadomie, a nie tylko kupiliśmy.

Powodzenia w przygotowaniach do budowy, w trakcie budowy i po budowie.

Dodaj komentarz