Pozwolenie na budowę to dokument, który jest wystawiany przez wydział architektury w odpowiednim dla inwestycji starostwie.
Jest to jedno z upragnionych dokumentów dla Inwestora, zwieńczenie minimum kilkunastu tygodni przygotowań i pracy. Składając Wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę… trzeba odczekać i uzbroić się w cierpliwość. Zrozumiały jest ten stan, bo już chciałoby się zacząć prace budowlane, już wiele decyzji zostało podjętych tj. projekt domu, układ pomieszczeń, lokalizacje drzwi, okien, usytuowanie budynku na działce… a tu trzeba czekać… ale aby nadszedł ten dzień złożnia wnisoku a później uprawomocnienu się decyzji o pozwoleniu na budowę należy zmierzyć się z procedurami / dokumentami / decyzjami / pozwoleniami – poniżej krótki spis jednych z najważniejszych etapów.
Krok po kroku:
- Uzyskanie WARUNKÓW ZABUDOWY I ZAGOSPODAROWANIA TERENU w Wydziale Architektury i Nadzoru Budowlanego Urzędu Miasta lub Gminy.
- Wykonanie przez uprawnionego geodetę aktualnej mapy sytuacyjno-wysokościowej w skali 1 : 500 przeznaczonej do celów projektowych.
- Zakup projektu powtarzalnego lub zlecenie wykonania projektu indywidualnego. W przypadku zakupu projektu powtarzalnego należy zlecić wykonanie adaptacji tj. dostosowaniu projektu do istniejących w danym terenie warunków przez uprawnionego projektanta. Zmiany w projekcie, które można wykonać bez naszej zgody – patrz projekt powtarzalny.
- Uzyskanie WARUNKÓW TECHNICZNYCH dostawy mediów:
- energii elektrycznej – Zakład Energetyczny
- wody i odbioru ścieków – Zakład Wodociągów i Kanalizacji
- gazu – Zakład Gazowniczy
- Wykonanie opinii geologicznej.
- Uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej (dla gruntów kl. I do III).
- Uzyskanie uzgodnień – ZAKŁAD UZGODNIENIA DOKUMENTACJI PROJEKTOWEJ (ZUDP):
- projektu przyłącza energii elektrycznej
- projektu przyłącza wody i kanalizacji
- projektu gazowego.
- Uzyskanie pozwolenia na budowę wnioski wydaje Starostwo Powiatowe.
Po uzyskaniu POZWOLENIA NA BUDOWĘ, Inwestor powinien odczekać do uprawomocnienia się decyzji – dwa tygodnie.